Логотип 5 Міська лікарня

5 МІСЬКА ЛІКАРНЯ ЕКСТРЕНОЇ ТА ШВИДКОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ

(061) 280-56-18

(095) 153-55-55

м. Запоріжжя

вул. Перемоги 80

Меню:

Відділення хірургії торакальне

Лаврухін Роман Володимирович

Лаврухін Роман Володимирович

Завідувач хірургічним відділенням, має вищу категорію по торакальній хірургії

Відділення торакальної хірургії на 50 ліжок, це хірургія органів грудної клітки, відділення засноване в _____ році. Воно є базою кафедри загальної хірургії Запорізького державного медичного університету. Має у своєму складі 50 ліжок і працює на надання невідкладної і хірургічної допомоги пацієнтам з __________________. Унікальність відділення торакальної хірургії – воно одне в нашій області, оснащене сучасним високоякісним медичним обладнанням та має палати підвищеної комфортності.

У відділенні проводяться операції: 

 • на органах грудної клітки
 • на кістковому каркасі грудної клітки
 • декортикація легень з плевректомією
 • лобектомія
 • пульмонектомія
 • металостеосинтез ребер
торакальна хірургія

У відділенні проводиться лікування:

 • з травмою грудної клітки
 • зі спонтанним пневмотораксом
 • з новоутвореннями органів грудної клітки та її каркакса
 • з вадами розвитку органів грудної клітки та її каркасу
 • з плевритами неясного генезу
 • з нагноєними захворюваннями органів грудної клітки та її каркасу
 • хвороби легень
 • захворювання плеври
 • хвороби бронхів
 • захворювання грудної клітки
 • захворювання середостіння
 • захворювання трахеї
торакальна хірургія

Методи діагностики захворювань грудей

Рентгенологічні:

 • комп’ютерна томографія;
 • позитронно-емісійна томографія, поєднана з комп’ютерною томографією

Ендоскопічні:

 • фібробронхоскопія (оцінка стану дихальних шляхів)
 • фіброезофагогастроскопія (оцінка стану стравоходу)

Груди як анатомічна область включає ряд структур і органів:

Грудна стінка, що включає ребра та м’які тканини, м’язи, підшкірну клітковину, шкіру. Тут ми лікуємо різні пухлини, деформації грудної стінки, переломи, травми ребер. Деякі захворювання ми лікуємо разом із травматологами.

Плевра – це те, що вистилає грудну стінку зсередини. Найпоширеніші захворювання  – це гідроторакс (скупчення рідини в плевральних порожнинах) та пневмоторакс (розвивається при попаданні повітря в плевральну порожнину).

Легкі. Тут є дві великі групи захворювань – онкологічні та не онкологічні. Це пухлини, поодинокі метастази в легенях, кісти легені, абсцеси, булли. Також виконуються операції при дихальній недостатності, викликаної тяжким перебігом емфіземи легень. Хірургічна редукція обсягу легені дозволяє зменшити задишку, підвищити переносимість фізичних навантажень.

Трахея — трубчастий орган, який служить для проведення повітря з верхніх дихальних шляхів (ротова порожнина, горло) в нижні (бронхи та легені). Захворювання трахеї можуть бути онкологічними та не онкологічними. Часто зустрічається стеноз трахеї внаслідок раніше перенесених реанімаційних заходів, пов’язаних із штучною вентиляцією легень. Можливі різні ушкодження трахеї, які можуть вимагати хірургічного лікування.

Стравохід — орган, що знаходиться в середостінні. Служить для проходження їжі з порожнини рота в шлунок, він теж може уражатися пухлинами або непухлинними процесами. Хірургічне лікування пухлин може бути радикальним – видалення стравоходу з наступною пластикою. При процесах, що далеко зайшли, можливі паліативні втручання з метою відновлення прохідності їжі. Наприклад, встановлення стенту стравоходу. Нерідко в середостінні можуть розташовуватись вроджені аномалії, такі як кісти.

Діафрагма знаходиться між грудною та черевною порожниною. Це м’язова перегородка, яка бере участь у акті дихання. При релаксації та діафрагмальних грижах проводяться пластичні операції з відновлення діафрагми та її фізіологічної функції.

Вилочкова залоза розташовується в передньому середостінні, але після досягнення дорослого віку, як правило, атрофується. У ній можуть бути пухлини – тимоми, є абсолютним показанням до операції.

Крім цього, у ряді випадків ми проводимо ультразвукові та функціональні дослідження.

Методи торакальної хірургії

При захворюваннях ранніх стадіях у переважній більшості випадків вдається виконувати хірургічні втручання через малоінвазивний доступ, тобто. не роблячи великих розрізів, використовуючи довгі тонкі інструменти. Іноді ми виконуємо операції взагалі без розрізів, за допомогою ендоскопічного доступу через природні шляхи (наприклад, заводимо ендоскоп через рот в трахею, бронхи).

Торакоскопія – малоінвазивний доступ до органів грудей, що дозволяє робити практично будь-який обсяг операції на легенях, плеврі та структурах середостіння. Має обмеження як розмірів пухлини. Переважний через зменшення больового синдрому після операції та ранньої реабілітації.

Торакотомія – це травматичний метод «великої» хірургії, який полягає у доступі через міжреберний проміжок до органів грудей.

Торакоцентез – це метод діагностики та лікування деяких захворювань плеври. Являє собою прокол у грудній стінці та видалення через голку вмісту плевральної порожнини.

Дренування плевральної порожнини виконується, якщо потрібна тривала евакуація рідини або повітря із плевральної порожнини. Для цього в плевральній порожнині встановлюється трубка.

торакальна хірургія

Коли потрібна консультація торакального хірурга?

До торакального хірурга можуть направити лікарі-рентгенологи, лікарі загальної практики та інші фахівці при підозрі на захворювання органів грудної клітки, які потребують хірургічного втручання. Це синдром скупчення рідини в плевральній порожнині, пневмоторакс, об’ємні утворення в легенях або середостінні, дисфагія (порушення ковтання) та ін.

При захворюваннях, травмах чи пороках розвитку у грудній клітці потрібен торакальний хірург. Грудна клітина включає плевру, бронхи, легені і трахею (дихальне горло). Середовище, як називається простір між грудиною та грудним відділом хребта, також відноситься до області торакальної хірургії.

Будь то пневмонія, плеврит (запалення плеври) або накопичення гною в грудній клітці, яке, у свою чергу, може бути результатом абсцесу легень, або якщо повітря потрапляє в плевральну порожнину і говорити про присутність пневмотораксу – все це сфера для застосування торакальної хірургії. Фахівці в цій галузі також займаються лікуванням вроджених вад грудної клітки, таких як лійкоподібна грудна клітка, пухлина в грудній порожнині і — спільно з онкологом — лікуванням раку легень та метастазів у легенях.

Звичайно, як і у всіх областях хірургії, сюди належать і ті види терапії, які не потребують хірургічного втручання. У випадку з грудною клітиною, наприклад, це променева терапія або хіміотерапія для лікування раку легень або використання антибіотиків.

Грудна клітка (thorax) містить життєво важливі органи серця та легень. Внаслідок нещасних випадків, онкологічних захворювань (раку) або стенозу бронхів може знадобитися операція на грудній клітці. Таку операцію виконує торакальний хірург.

торакальна хірургія

Які захворювання у межах торакальної хірургії лікують хірургічним шляхом?

Торакальні хірурги в першу чергу займаються хірургічним лікуванням:

Там, де це можливо, фахівці в галузі торакальної хірургії надаватимуть перевагу мінімально інвазивній хірургії для зниження ризику зараження. У той же час підвищується ймовірність безболісного відновлення після операції на грудній клітці.

Два особливо поширені показання для торакальної хірургії — це пневмоторакс і накопичення рідини у грудній клітці. При попаданні повітря в грудну клітину ззовні відбувається спад тканини легені і дихання стає утрудненим. Лікарі називають це пневмотораксом. У такому разі торакальний хірург повинен як знайти причину пневмотораксу, так і закрити травму, що лежить в його основі. Він подбає про видалення повітря з грудної клітини і відновить грудну клітину так, щоб повітря не потрапляло до неї повторно.

Ситуація досить схожа на ту, коли рідина накопичується у грудях, зазвичай внаслідок інфекцій чи пухлин. Тут фахівець з торакальної хірургії дренуватиме рідину і запобігатиме накопиченню патогенних мікроорганізмів навколо легень або розсіюванню пухлинних клітин.

Які діагностичні методи використовують фахівці з торакальної хірургії?

Однак, перш ніж фахівці з торакальної хірургії зможуть розкрити порожнину грудної клітки, вони повинні спочатку отримати інформацію про внутрішній стан пацієнта. Для цього вони використовують різні методи візуалізації, такі як рентгенографію, ультразвукові та радіологічні знімки.

Щоб унеможливити інфекції, перед операцією рекомендується провести бронхоскопію або навіть плевральну пункцію. Торакальний хірург приступає до дій тільки після того, як усі ці обстеження завершено і можна зробити висновки про те, що пацієнт готовий до операції.

Який спектр послуг, що пропонуються торакальними хірургами?

Торакальні хірурги, як випливає із назви, в основі своєї хірурги. Тому до їх спектру завдань належать, зокрема, торакотомія та торакоскопія. Під торакотомією лікарі розуміють хірургічне розтин грудної клітки через розріз між ребрами. Залежно від місця та розміру розрізу розрізняють різні види торакотомії.

Торакоскопія — це мінімально інвазивний метод, що дозволяє заглянути всередину грудної порожнини та оцінити стан плеври. Крім того, цей метод торакальної хірургії може бути використаний для введення інструментів чи ліків у грудну порожнину.

Торакальна хірургія є розділом хірургії. Як правило, майбутні спеціалісти з торакальної хірургії мають виконувати всі вимоги програми підвищення кваліфікації. З одного боку, це включає 2-річну базову підготовку з хірургічної методології, з іншого боку — 4-річну спеціалізацію в торакальній хірургії.

Лікарі відділення
Пантілов Сергій Олександрович

Пантілов Сергій Олександрович

Лікар-хірург торакальний

Науменко Віктор Миколайович

Науменко Віктор Миколайович

Лікар-хірург торакальний

Кугаєнко Ігор Сергійович

Кугаєнко Ігор Сергійович

Онкохірург, онколог

Запис на прийом до лікаря відділення хірургії торакальне

Будь ласка, заповніть форму нижче, натисніть «Записатися» та чекайте на дзвінок для підтвердження! Будьте уважні, поля помічені зірочкою є обов’язковими для заповнення.