Завідувач відділенням, кандидат медичних наук, хірург вищої категорії, онкохірург
Кровотечі з різних відділів шлунково-кишкового тракту посідають третє місце серед найчастіших хірургічних патологій. Стан небезпечний розвитком швидкої крововтрати та анемії більш ніж у 80% випадків. При кровотечах шлунково-кишкового тракту важлива кожна хвилина, а життя пацієнта безпосередньо залежить від можливостей клініки.
Відділення має:
У відділенні створено всі умови проведення екстрених операцій будь-якої складності:
Функції відділення:
Лікарі працюють на сучасному обладнанні, що забезпечує виняткові показники збереження якості життя пацієнтів.
Лапароскопічні втручання:
У хірургічному відділенні виконується великий спектр хірургічних втручань лапароскопічним доступом. Це дозволяє виконувати операції з мінімальною операційною травмою для пацієнта, що дозволяє скоріше відновлюватися після втручання та відновлювати працездатність. Післяопераційний період проходить практично з відсутністю больових відчуттів, на 1-2 добу пацієнти починають приймати їжу та активізуватися. Середній ліжко-день у таких пацієнтів складає від 2-5 діб, в залежності від об’єму втручання.
Обладнання відділення:
Ознаками кровотечі з різних розділів шлунково-кишкового тракту є:
Інтенсивність вираженості симптомів залежить від кількості втраченої крові, причини та джерела кровотечі.
Найчастішими причинами кровотеч є:
Виразкова хвороба на тлі хелікобактерної інфекції займає лідируючі позиції серед причин кровотеч (близько 50%). При своєчасному моніторингу (ФГДС з уреазним тестом) можна виявити виразкові дефекти на ранніх стадіях, провести заходи ендоскопічного гемостазу та комплексну санацію. До оперативного втручання вдаються при неефективності заходів ендогемостазу та при тяжкому рецидиві кровотечі
Пацієнтам, які приймають деякі групи медикаментів (нестероїдні протизапальні препарати, глюкокортикоїди), необхідно обов’язково приймати протекційну терапію, проходити регулярні обстеження. Якщо у такого пацієнта відкрилася шлунково-кишкова кровотеча, лікування буде заключатись у проведенні ендоскопічної зупинки кровотечі у поєднанні з консервативною терапією інгібіторами протонної помпи. Стресові кровотечі усувають за аналогічною методикою, надалі розробляючи індивідуальні рекомендації для пацієнта
Втручання у пацієнтів із кровотечами на тлі новоутворень часто супроводжується профузною кровотечею, яку дуже складно зупинити. Іноді лікарям доводиться вдаватися до практично повного видалення шлунка, щоб урятувати пацієнтові життя. Найчастіше після зупинки кровотечі пацієнту може бути виконана операція по відновленню шлунка методом створення тонкокишкового резервуара. Крім того, у відновному періоді після гастроктомії пацієнту може бути проведена повторна операція з відновлення шлунка.
Пацієнтам зі злоякісними новоутвореннями шлунка після гастректомії з відрізка тонкої кишки створюють штучний резервуар, що формою нагадує шлунок. Операція називається еюногастропластика або «штучний шлунок». Після такого реконструктивного втручання понад 92% пацієнтів зберігають високу якість життя в післяопераційному періоді.
Кровотечі такого типу небезпечні швидкою крововтратою та попаданням крові в дихальні шляхи (при невдалому положенні, випадковому заковтуванні). Якщо на тлі варикозу вен стравоходу відкрилася шлунково-кишкова кровотеча, перша допомога для пацієнта – це прикласти холод та викликати бригаду швидкої допомоги. У стаціонарі кровотечу усунуть у ході ендоскопічного втручання, а потім запропонують оптимальну протирецидивну тактику.
Небезпечний стан, при якому джерело кровотечі – поздовжні розриви слизової оболонки стравохідно-шлункового переходу. Після усунення гострої кровотечі (найчастіше методом ендоскопічної аргоноплазмової коагуляції) пацієнту показано курсове лікування у стаціонарі та контрольна ендоскопію через місяць.
Інші рідкісні причини шлунково-кишкових кровотеч:
У цих випадках проводиться діагностика із застосуванням капсульної ендоскопії, дво- або однобалонної ентероскопії, що доповнена ендоскопічним гемостазом.
При підозрі на шлунково-кишкову кровотечу (клініка крововтрати) виконують такі обстеження:
У відділенні хірургії з центром ШКК, є всі умови для точної діагностики гострих станів. У клініці встановлено комп’ютерний та магнітний томографи, УЗД апарати, лабораторія.
Ендоскопічне усунення кровотечі
Лікування гострої шлунково-кишкової кровотечі з використанням ендоскопічного обладнання є рутинною малотравматичною методикою. У стравохід чи пряму кишку (залежно від передбачуваного джерела кровотечі) хірург вводить ендоскоп. Це трубка невеликого діаметра, яка оснащена відеокамерою та функціональними насадками. Лікар просуває ендоскоп у порожнину ШКТ, детально вивчаючи кожну з ділянок слизової оболонки. Залежно від типу кровотечі та розташування дефекту, хірург проводить електрокоагуляцію дефекту або накладає кліпсу на пошкоджену судину.
Порожнинне втручання
Масивні шлунково-кишкові кровотечі та хірургія йдуть нерозривно. У цих випадках пацієнту може бути проведено “відкриту” лапаротомічну операцію. У ході втручання хірург усуває джерело кровотечі, виконує органозберігаючі операції. У деяких випадках втручання може бути доповнене резекцією органу.
Малі операції
Не завжди кровотеча із ШКТ супроводжується великою операцією. Наприклад, кровотечу в прямій кишці при геморої усувають за допомогою простої перев’язки судин, а при розширенні вен стравоходу – локальною коагуляцією, ендоскопічною перев’язкою пошкоджених вен, або балонуванням. Але остаточний метод втручання визначає лікар-фахівець.
Залежно від того, як було усунуто шлунково-кишкову кровотечу, лікування може тривати від кількох годин до кількох тижнів. Але лікарю необхідно контролювати процес одужання для складання прогнозів та рекомендацій для пацієнта.
У контрольні дослідження перед випискою можуть бути включені:
Лікар-хірург
Лікар-хірург
Лікар-хірург
Лікар-хірург
Лікар-хірург
Будь ласка, заповніть форму нижче, натисніть «Записатися» та чекайте на дзвінок для підтвердження! Будьте уважні, поля помічені зірочкою є обов’язковими для заповнення.
69005, місто Запоріжжя,
вулиця Перемоги, 80